Kósa Ádám fideszes EP-képviselő személyében először szólalt fel az Országgyűlésben hallássérült képviselő.
2009. szeptember 29. 11:21
p
0
0
0
Mentés
Kósa Ádám fideszes európai parlamenti (EP) képviselő szerint a magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló törvényjavaslat a siketek, a nagyothallók és a siket vakok érdekeit szolgálja. Az ellenzéki honatya személyében ma először szólalt fel hallássérült képviselő a magyar Országgyűlésben, a jelenlévő képviselőknek jeltolmácsok fordították a beszédét.
Úgy fogalmazott: olyan törvényjavaslat fekszik a parlament előtt, amely valóban az érintettek érdekét veszi figyelembe. Az előterjesztés célja, hogy a magyar jelnyelvet "önálló, természetes" nyelvként ismerjék el. A társadalmi integrációhoz szükséges a jelnyelv használata. Felhívta a figyelmet arra, hogy kiemelkedően alacsony a részvétele a siketeknek és a nagyothallóknak a felsőoktatásban.
Rokkantnyugdíjba kényszerített siketek és nagyothallók ezrei élnek ma Magyarországon, s eddig nem vették figyelembe, hogy ezeknek az embereknek az anyanyelve a jelnyelv. Kósa Ádám hangsúlyozta: a törvénytervezet óriási hiányt pótol, hiszen elismeri önálló és természetes nyelvnek a jelnyelvet, s ez többek közt azt jelenti, hogy megadja a jogot a siketkultúra ápolására. A siketkultúra ugyanis érdemes arra, hogy megvédjék, ápolják és fejlesszék. Kósa Ádám elmondta, tudomásul veszik, hogy korlátozva lesz az az óraszám, amellyel igénybe vehetik a jeltolmácsokat, de reményét fejezte ki azért, hogy ez az óraszám a későbbiekben bővül majd. Ha az Országgyűlés elfogadja a törvényjavaslatot, akkor a siketek, a nagyothallók, és siket vakok már nem lesznek másodrangú állampolgárok. (MTI)